Łączenie metali różnymi technikami jest jedną z podstawowych czynności wykonywanych podczas tworzenia konstrukcji z tych materiałów. Zależnie od tego, jakie to są konstrukcje, gdzie będą funkcjonowały i jakimi wyróżniają się parametrami, stosuje się spojenia złączne, za pomocą śrub i wkrętów oraz nierozłączne. Do tych drugich zaliczają się spawanie oraz zgrzewanie. Firma Mera Metal świadczy usługi z zakresu łączenia metali tymi metodami, a także ich nitowania.
Spawanie jest jedną z najpopularniejszych metod trwałego łączenia metali. Dzięki zastosowaniu różnych technik i urządzeń spawalniczych jest możliwe łączenie zarówno stali, jak i metali kolorowych. W Mera Metal wykorzystujemy dwie metody spawalnicze – MIG - spawanie blachy elektrodą topliwą w osłonie gazów obojętnych oraz TIG - spawanie elektrodą nietopliwą w osłonie gazów obojętnych.
Usługi, które wykonujemy obejmują różne rodzaje materiałów. Realizujemy zarówno zlecenia na spawanie cienkich blach, jak i arkuszy o nieco większej grubości. Naszą specjalnością jest też spawanie punktowe metodą TIG. Polega ono na wykonywaniu złączy zakładkowych niezbędnych w przypadku spajania cienkich blach o grubości do 2 mm z bardziej masywnymi elementami konstrukcji. Spawanie punktowe obejmuje blachy ze stali stopowej, węglowej lub niskowęglowej. Dysponujemy sprzętem i doświadczeniem, które pozwalają nam wykonywać zarówno spawanie automatyczne, jak i ręczne.
Jednym ze sposobów trwałego łączenia blach stalowych jest zgrzewanie. Metoda polega na dociśnięciu w wybranym miejscu dwóch warstw materiału oraz zadziałaniu odpowiednim czynnikiem. Może nim być np. ciepło. Do najpopularniejszych zalicza się zgrzewanie oporowe, w czasie którego czynnikiem dodatkowym jest prąd elektryczny, a w szczególności oporność na styku pomiędzy oboma materiałami.
Wykonujemy zarówno zgrzewanie liniowe, w którym zgrzeina ma jednolitą formę na całej długości łączenia, a także zgrzewanie punktowe, przy którym arkusze są łączone tylko w wybranych miejscach. Zgrzewanie blach może mieć formę:
Obok trwałych metod spajania blach jest też nitowanie. Wykorzystanie tej metody pozwala wprawdzie na rozłączenie arkuszy blachy, jednak sam nit zostaje bezpowrotnie zniszczony. Dlatego z definicji jest ono metodą tworzenia złączy nierozłącznych.
Technika nitowania zalicza się do najstarszych sposobów łączenia materiałów i pozwala na spajanie ze sobą więcej niż dwóch warstw. Jej zaletą jest możliwość doboru nitów o rozmaitych kształtach parametrach i sposobie wykończenia. Dzięki temu nie tylko są one kompatybilne z materiałami bazowymi, eliminując zjawisko korozji elektrochemicznej. Mogą też być dekoracyjne, wyposażone w gwint, haczyk lub inne zakończenie, zależnie od przeznaczenia.
W Mera Metal wykonujemy nitowanie blachy za pomocą nitownicy radialnej o nacisku do 100 Bar. Proces ten charakteryzuje się stosunkowo niską temperaturą, dzięki czemu nie wpływa na cechy fizyczne materiału. Złącze nitowe ma wysokie napięcie wstępne, ale nie występują w nim naprężenia własne. Zaletą tej techniki jest też możliwość połączenia blach z różnych metali, które mogą ze sobą współistnieć. Wadami takich złączy jest brak szczelności oraz osłabienie materiału w wyniku wykonania w nim otworów.